Dodany: 2011-01-10 12:31:55

VATWśród wielu podatków, tym, który jest najbardziej odczuwalny dla konsumentów jest podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług. Jest to podatek pośredni, obrotowy, który z założenia ma w jak najmniejszy sposób oddziaływać na ostateczną cenę towaru i usługi podlegającej opodatkowaniu.

 

Podatek VAT jest płacony przez każdego przedsiębiorcę w łańcuchu dostaw – od producentów surowca, przez fabrykę i na końcu sklep. Jednak faktyczny koszt podatku ponosi konsument. Podatek VAT nakłada na wszystkie podmioty w łańcuchu dostaw większą dyscyplinę podatkową oraz większą motywację do unikania zakupów w szarej strefie – podstawą odliczenia podatku jest bowiem faktura.

 

Jeśli tej podstawy nie ma, to dany przedsiębiorca musi odprowadzić niezmniejszoną kwotę podatku VAT. Obecnie podatek VAT w Polsce wynosi 23 proc. a wartości zmniejszone 7 i 8 proc. Przedsiębiorcy mogą odprowadzić podatek VAT od zakupionych surowców. Dlatego bardzo często biuro rachunkowe olsztyn zajmuje się rozliczeniem tego podatku. Biuro rachunkowe bydgoszcz często prowadzi sprawy księgowe i podatkowe przedsiębiorstw oraz indywidualnych podatników. Dzięki zatrudnieniu specjalistów, biuro rachunkowe olsztyn staje się doskonałym rozwiązaniem w tej dziedzinie.

Dodaj nowy komentarz do artykułu VAT
Nick: